dlaczego (i czy) polscy humaniści nie blogują?

A jednak nie udało mi się zerwać z blogową hibernacją zimową, co jest o tyle paradoksalne, że dawno nie miałam tylu projektów naukowych i okołonaukowych na tapecie. W dodatku od zamknięcia projektu do jego ujawnienia w świecie zazwyczaj mija tyle czasu, że człowiek ogląda się za siebie i myśli sobie: co z tą krzątaniną? (By nie rzec wręcz, excusez le mot,  WTF? )W każdym razie to jest częsciowa odpowiedź na dyskusję zawartą pod ciekawym skądinąd blogiem, dlaczego polska humanistyka nie bloguje? Nie wiem, może jednak nie jest tak źle? Pokazuje to nie tylko wspomniany w dyskusji blog Izy Kowalczyk, ale i na przykład znakomite miejsce w sieci mojego kolegi z Instytutu, Michała Oleszczyka (nie dosyć, że alfa i omega kina światowego, oraz krytyki filmowej ,to jeszcze Blog Roku (ubiegłego) w kategorii Kultura). Wystartowała właśnie inna moja koleżanka z Instytutu, Joanna Walewska, z niezwykle interesującą propozycją związaną z zajęciami, które u nas prowadzi. Jest także blog Kultura 2.0, w który zaangażowanych jest kilka osób, niektóre z nich z tytułami naukowymi i pracujące na uczelni. Jest świetny blog doktorantki, Anety Rostkowskiej, „o sztuce i filozofii” (to może jest znaczące, że zazwyczaj historycy  i krytycy sztuki blogują intensywnie, co pokazuje także przykład Magdaleny Ujmy). Wszędzie tam jest mnóstwo odsyłaczy do innych miejsc, także tych rodzimych. (To przypomina mi, że muszę zaktualizować mój własny blogroll). Pozostaje mi tylko trzymać kciuki, by wystarczało autorom cierpliwości, przekonania i… czasu.

Zamiast więc, jak zwykle, skupiać się na tym, w czym od reszty świata odstajemy (cóż za powidok postkolonialnego myślenia!), może jednak dostrzec dla odmiany, co  się zmienia? (A zmienia się szybciej niż mogłoby się wydawać) Bo pewnie jest też  tych przykładów więcej, niż te pierwsze z brzegu, jakie przyszły mi do głowy… Abstrahując od żmudnego zbierania punktacji na świetlanej drodze ku (najlepiej szybkiej) habilitacji oraz obciążenia dydaktyczno-biurokratycznego, związanego z uczelnią/uczelniami oraz utrzymania się z tej prestiżowej, acz wszyscy-wiemy-jak-płatnej pracy, pozostaje jeszcze sprawa formuły blogowania. Zawsze dopada mnie dylemat: napisać dłuższy wpis czy poświęcić tę godzinę na kolejne kilka stron artykułu? I czy to ktoś w ogóle czyta? Zazwyczaj unikam użalania się nad losem polskiego naukowca, ale czytając podobne dyskusje, myślę, że to współzawodnictwo, w jakie wszyscy zdają się nas wpychać, nie do końca jest jednak fair. Oto mamy być gwiazdami dydaktyki (a u mnie ankiety oceny zajęć przez studentów nie są tylko dla zachowania pozorów, wręcz przeciwnie), gwiazdami myśli naukowej po polsku, gwiazdami myśli naukowej po angielsku, menadżerami nauki (w myśl nowej filozofii, która zacyzna  obowiązywać w polskiej nauce, „zarabiaj albo giń”), gwiazdami konferencji (najlepiej międzynarodowych) a bywa, że i gwiazdami showbiznesu. Give me a break. Uważam, że jako tako – choć ledwo, ledwo – wyrabiam się w tych konkurencjach, ale z roku na rok staje się to coraz trudniejsze. A później spotykam się na konferencjach z kolegami z mitycznej „zagranicy”, którzy mają do powiedzenia niewiele więcej ponad to, o co chodzi w aktualnie realizowanym przez nich projekcie konsorcyjnym (najlepiej iluś-ramowym), ale są zrelaksowani, bo mają po dwa kursy w semestrze i pensję na oko 3-krotnie większą od mojej. Jak już wspomniałam, staram się nie narzekać, ale nie dam się zwariować i nie zamierzam brać udziału w tym wyścigu szczurów. Nie boli mnie, że „polska humanistyka” nie bloguje, irytuje mnie raczej, że wciąż modne jest myślenie w kategoriach „słoń a sprawa polska”. I że ta krytyka taka miałka…

Reklamy

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na https://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Posted on 20/03/2011, in zasoby sieciowe and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s