Rubieże kultury popularnej

Zgodnie z przewidywaniami z jednego z poprzednich postów, czas w grudniu upływał z zawrotną prędkością, zgodnie  z nieśmiertelnym cyklem: czytanie, przygotwywanie, pisanie, ewentualnie na rozmaitych pracach organizacyjnych. Plon niebawem pojawi się w postaciach papierowych i elektronicznych, zgodnie z logiką rozproszenia, charakterystyczną dla warunków, w ktorych funkcjonujemy. Póki co, tylko szybkie przypomnienie „z ostatniej chwili”: jutro inauguruję w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał cykl comiesięcznych wykładów zatytułowanych „Rubieże kultury popularnej”. Pierwsze spotkanie chcę poświęcić tematowi, o którym pisalam kiedyś, w zamierzchłej przeszłości, w antologii „Gender i kultura popularna” pod red. M. Radkiewicz (Kraków, 2003), czyli o możliwościach subwersji kryjących się w popularnych kulturach tanecznych. Od momentu, w którym przeczytałam „Mumbo Jumbo” Ishmaela Reeda, pomysł na taki temat kołatał mi się głowie. Jutro zatem drugie, po latach podejście do negocjacyjnego potencjału kultury tanecznej.

Reklamy

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na https://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Posted on 19/01/2011, in wydarzenia and tagged . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. comiesięczne wykłady jeszcze są prowadzone? jak poszły?

    Polubienie

    • Nie; to był projekt realizowany w 2011 roku – po wykładach powstała książka „Rubieże kultury popularnej. Popkultura w świecie przepływów” i książkę już można nabyć (we Wrocławiu w Tajnych Kompletach), a dwa rozdziały zamieściłam na scribdzie, co jest podlinkowane w dziale publikacje. Wykłady były dla mnie bardzo dobrą okazją do dyskusji z ludźmi, a czym były dla publiczności? Mam nadzieję, że dostarczyły choć odrobinę inspiracji.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s