wykład 5.: blogosfera

Najbliższy wykład czwartkowy chcę poświęcić blogosferze, jako bodaj najlepiej widocznej praktyce związanej z Web 2.0. To temat olbrzymi, którego z pewnością nie da się wyczerpująco ująć w dwugodzinnym wykładzie, więc konieczne staje się zawężenie tematu. Zgodnie z przyjętą przeze mnie formułą zasadniczą uwagę poświęcę seriom negocjacji między dyskursami głównego nurtu a praktykami opozycyjnymi umożliwianymi / inspirowanymi przez media nowej generacji. Najważniejsza wydaje mi się w tym kontekście dyskusja wokół problematyzacji granic między tym, co indywidualne a tym, co publiczne / upublicznione (a w związku z tym wokół przemian pojmowania i nakreślania sfery publicznej). Wiąże się to także z nowymi formami aktywności obywatelskiej / politycznej. Dobrym punktem wyjścia może być lektura raportu na temat blogosfery AD 2008 autorstwa Technorati, a także przegląd popularnej blogosfery politycznej (choćby blogi polityków na Onecie). Interesuje mnie także wpływ blogosfery na innowacje w obszarze produkcji wiedzy (w tym uprawiania nauki w ramach akademickich), ale nie jestem pewna, czy ten wątek zdążymy rozwinąć podczas najbliższego spotkania.

2 uwagi do wpisu “wykład 5.: blogosfera

 1. Przykład tego bloga „zza grobu” jest bardzo interesującym przykładem remediacji tradycyjncyh form autobiograficznych, więc pewnie skomentuję to za 2 godziny na wykładzie 🙂
  Bardzo dziękuję za linki, rzeczywiście pytanie o przyszłość blogowania jawi sie interesująco, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę trendy zapowiadany jako „przyszłość” blogowania, które nie bardzo się przyjęły (vlogging).

  Polubienie

 2. Zaskakujące jest, jak w wielu aspektach wykorzystywane są blogi. Odnalazłam choćby przykład blogu zza grobu -uczestnika 1 Wojny Światowej. Jego listy do domu opublikował jego 59-letni wnuk, po 90 latach od ich napisania. Blog ma wiele fanów.
  http://www.wwar1.blogspot.com/

  Jako ciekawostkę zamieszczam jeszcze link do bloga rośliny. Naukowcy z KAYAC, japońskiej firmy IT opracowali interfejs, który umożliwia tłumaczenie impulsów elektrycznych na zdania w języku japońskim.
  Strona bloga Midori-san (pana Zielonego): http://plant.bowls-cafe.jp/index.php
  a tu, gdyby ktoś chciał więcej przeczytać o wynurzeniach rośliny:
  http://kopalniawiedzy.pl/blog-roslina-sukulent-Midori-KAYAC-Donburi-Hoya-kerii-5860.html

  Zastanawia mnie tylko jak będzie wyglądało blogowanie za parę lat.. kiedy to blogować będą nawet stoły 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s