wykład 3. Web 2.0: między strategią marketingową, modą a rewolucją?

Najbliższy wykład chciałabym poświęcić wprowadzeniu w temat Internetu nowej generacji, określanego także jako Web 2.0. W ciągu kilku ostatnich lat pojęcie zdążyło się już dobrze zadomowić… no właśnie, gdzie? W jaki sposób używamy tego terminu i co on oznacza? Kto się nim posługuje i po co? Mam nadzieję, że tytuł tego wykładu oraz postawione pytania sprowokują do refleksji i dyskusji, zwłaszcza po pewnej dawce wiedzy na temat pojęcia mediów taktycznych (czy można praktyki Web 2.0 widzieć jako  przykładmediów taktyczych?). Pomocne w debacie będą zwłaszcza oba artykuły Tima O’Reilly (linki dostępne z poziomu opisu kursu i bibliografii), a także dyskusja z jego bloga. Z pewnością przyda się także spora doza praktyki, czyli od MySpace, przez Flickr, Picasę, Last.fm po Facebooka. To tylko najbardziej oczywiste przykłady. Podczas kolejnych zajęć poświęcimy nieco czasu na dokładniejsze przyjrzenie się Web 2.0, a więc przedmiotem naszego zainteresowania będzie kolejno: blogosfera (i praktyka blogowania), folksonomia i wreszcie społeczności.

Na zachętę filmik:

I jeszcze jeden, który jest bardzo informacyjny:

Reklamy

About nytuan

Moje oficjalne bio akademickie: Dr Anna Nacher – asystent w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender. Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji. Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. W 2006 roku obroniła (z wyróżnieniem) na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej doktorat dotyczący kategorii gender w telewizji. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inne ważniejsze publikacje: Reality TV niebezpieczne związki z rzeczywistością [w:] Rzeczywistość a dokument, red. M. Miśkowiec, M. Kozień-Świca, Kraków 2008: Muzeum Historii Fotografii; Cyborg jako kłącze – polityka produktywnych sprzeczności [w:] red. Radkiewicz M., Gender – konteksty, Kraków 2004: Rabid, “Przygody nowoczesności poza euroamerykańskim centrum” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy” nr 3 / 2007, “Pasaże ekstazy” [w:] „Przegląd Kulturoznawczy”, nr 2 / 2007; „Kulturoznawstwo – studia nad płcią. O potrzebie aliansu” [w:] „Kultura Współczesna”, nr 2 (52) / 2007, „Zagubiony w gatunkowym labiryncie – kilka uwag o modelu analizy gatunkowej w telewizji” [w:] „Kultura Popularna”, nr 1 (15)/2006. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Od roku 2007 uczestniczy w dwuletnim ministerialnym projekcie badawczym „Miasto w sztuce – sztuka miasta: analiza kulturowa przestrzeni miejskich przełomu XX/XXI w.” Studentów uczestniczących w prowadzonych przeze mnie kursach zapraszam z korzystania z materiałów zamieszczonych na https://nytuan.wordpress.com oraz do współtworzenia bloga.

Posted on 08/11/2008, in alternatywne praktyki mediów nowej generacji, web 2.0, zajęcia - organizacja, zajęcia - sylabusy, opisy, literatura. Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. malpawalewska

    Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, jaki jest dziś internet, że czasem jak słucham o web 2.0 to wydaje mi się, ze nie ma właściwie o czym mowić, ze wszystko jest bardzo znajome. Ale super egzotyczny wydał mi się kiedyś ten film – web 1.0 w pelnej krasie 🙂 Polecam!

    http://waxy.org/2008/06/the_machine_that_changed_the_world_the_world_at_your_fingertips/

    PS> Gość w kapeluszu, który łaczy sie przez modem jest najlepszy:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s